Czy jeśli chcesz jeździć motorowerem potrzebujesz prawa jazdy? A czy prawo jazdy na samochód pozwala na kierowanie motocyklem? Sprawdzamy rodzaje praw jazdy i to, która kategoria prawa jazdy uprawnia do prowadzenia poszczególnych pojazdów.
Kategorie prawa jazdy w Polsce co jakiś czas zmieniają się. Pojawiają się nowe typy prawa jazdy. Inne dostają nowe uprawnienia. Ostatecznie trudno połapać się w tym gąszczu. Przypominamy, który rodzaj prawa jazdy pozwala na kierowanie poszczególnymi typami pojazdów.
Kategoria AM uprawnia do kierowania motorowerem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm3 lub zaopatrzonym w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4kW. Uwaga! Taki motorower musi mieć ograniczoną prędkość maksymalną do 45 km/h. Taki typ prawa jazdy można wyrobić już po skończeniu czternastego roku życia. Wyżej jest kategoria A1 zezwalająca na kierowanie motocyklami o pojemności nie większej niż 125 cm3 i mocy do 11 kW.
By zdobyć ten rodzaj prawa jazdy, należy mieć ukończone szesnaście lat. W pełni dorosłym trzeba być natomiast, jeśli chcemy ubiegać się o kategorię A2, która da nam uprawnienia do kierowania motocyklem o mocy do 35 kW. Typem prawa jazdy, dającym największe uprawnienia w kategorii motocykli, jest kategoria A. Z takim prawem jazdy możemy kierować motocyklem nawet wraz z przyczepą. Taki typ uprawnień możemy zdobyć już w wieku 20 lat, lecz pod warunkiem, że od dwóch lat posiadamy już prawo jazdy kategorii A2.
Wreszcie dochodzimy do najpopularniejszych kategorii praw jazdy w Polsce. B pozwala na kierowanie pojazdem samochodowym o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Nie może to być jednak autobus ani motocykl. Ten typ prawa jazdy zezwala również na poruszanie się wraz z lekką przyczepą do 750 kg. Kategoria B pozwala też na kierowanie ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. Z takim typem prawa jazdy możemy pozwolić sobie też na jazdę motocyklem, ale tylko wyposażonym w silnik o pojemności nie większej niż 125 cm3.
Jego moc powinna być ograniczona do 11 kW. Choć prawo jazdy kategorii B można wyrobić w wieku 18 lat, to jednak należy zdobyć trzyletni staż, by móc kierować takim właśnie motocyklem. Jeśli natomiast chcemy poruszać się samochodami lub ciągnikami wraz z przyczepami o masie nieprzekraczającej masy pojazdu ciągnionego, powinniśmy pomyśleć o typie prawa jazdy B+E. Jest jeszcze rodzaj prawa jazdy B1. Mogą sobie na niego pozwolić już szesnastolatkowie. Dzięki temu będą mogli oni poruszać się czterokołowcami z wyłączeniem pojazdów samochodowych.
Kolejnym typem prawa jazdy jest kategoria C. Daje ona uprawnienia do kierowania pojazdami cięższymi niż 3,5 t., ale niebędącymi autobusami. By zdobyć prawo jazdy kategorii C najpierw trzeba mieć prawo jazdy kategorii B. Dalej mamy jeszcze wiele uprawnień bardziej specjalistycznych, czyli na przykład umożliwiających prowadzenie pojazdu z naczepą, czyli tzw. TIR-a.