Łańcuchy śniegowe pomocne są w momencie, kiedy droga jest mocno ośnieżona lub oblodzona. Decydując się na ich zakup, warto mieć na uwadze, że używa się ich jedynie w krytycznych momentach. Przyglądając się przepisom, można zauważyć, że w Europie obowiązek używania tego zabezpieczenia można odnaleźć jedynie w Norwegii. W innych krajach europejskich nie są one wymagane. Niemniej jednak warto je mieć przy sobie, jeśli kierowca wybiera się zimą w trasę, która może sprawić mu problemy.
Szukając odpowiedniego produktu, warto w pierwszej kolejności zorientować się, czy producent samochodu, którego jest się posiadaczem, nie zabrania stosowania tego typu rozwiązania. Okazuje się, że możliwość założenia łańcuchów na koła uzależniona jest od kilku czynników:
- rozmiaru opon;
- ilością miejsca, jakie zostało pozostawione między oponą a nadkolem;
- ilością miejsca, jakie producent pozostawił między oponą a zawieszeniem.
Informacji, czy w danym modelu samochodu możliwe jest zakładanie łańcuchów na koła, można poszukać w instrukcji samochodu. Jeśli kierowca takiej nie posiada, warto byłoby upewnić się co do tej kwestii w najbliższym autoryzowanym serwisie.
Choć z łańcuchów na opony korzysta się niezwykle rzadko, warto je mieć na wyposażeniu samochodu, zwłaszcza jeśli kierowca wybiera się w trasę, której nie zna. Już w 1999 roku na drogach można było spotkać specjalne znaki, które nakazywały użycia łańcuchów antypoślizgowych.
Choć w Polsce niebieski trójkąt, w którego środku widnieje opona z łańcuchem może dziwić, w krajach alpejskich jest to częsty widok. Warto mieć na uwadze, że w rejonach, gdzie występują częste oblodzenia i duże opady śniegu, policja kontroluje, czy kierowcy mają na oponach założone łańcuchy. Jak zatem prawidłowo to zrobić? Wystarczy kilka kroków, które przedstawione zostały poniżej.
Zanim kierowca zabierze się za montowanie łańcuchów, powinien dobrać odpowiedni produkt. Najczęściej stosowanymi są łańcuchy diamentowe, które nie tylko są najwyższej jakości, ale również najłatwiej się je montuje. Jak to zrobić? Poniżej instrukcja krok po kroku:
1) wyczyścić nadkole z oblepionego śniegu;
2) ułożyć łańcuch płasko na ziemi, po wewnętrznej stronie opony, na której ma się znaleźć, w taki sposób, aby możliwe było przełożenie jego dwóch końców na zewnątrz opony;
3) wspomniane wyciągnięte końce przenieść na przednią stronę opony i połączyć ze sobą pomiędzy krawędzią a obrzeżem bieżnika;
4) tak założony łańcuch należy kilkukrotnie poruszać, dzięki czemu równomiernie rozłoży się na kole i bieżniku;
5) połączyć wszystkie elementy łańcucha o dokręcenie go w sposób, który uniemożliwi jego przemieszczanie się;
6) przejechać kilka metrów, aby łańcuch mógł samoczynnie się ułożyć. W tym czasie kierowca sprawdzi również, czy nie trzeba jeszcze bardziej dokręcić wspomnianego elementu.
Każdy kierowca musi dodatkowo pamiętać, że łańcuchy śniegowe montuje się zawsze na osi napędowej pojazdu, z tą różnicą, że jeśli samochód ma napęd jedynie na tył, dobrze jest zawsze założyć łańcuchy również na przednie koła. Wówczas ma się lepszą kontrolę nad pojazdem. Jeśli chodzi o samochody z napędem 4x4 - w tym wypadku bezsprzecznie zakłada się łańcuchy na obie osie napędowe.