Jak wziąć samochód w leasing na firmę?

15-08-2019 14:00

Dla prowadzących działalność gospodarczą istnieje wiele możliwości finansowania samochodu, jednak leasing wysuwa się na prowadzenie dzięki łatwości i bezpieczeństwu tego rozwiązania.

Strona formalna jest uproszczona, a wymagania nie są w większości wypadków wygórowane, co umożliwia dostęp do auta już w kilka dni po podpisaniu umowy. Dużą zachętę do wyboru leasingu stanowi towarzyszące bezpieczeństwo – prawo chroni leasingobiorcę przy utracie płynności finansowej. Istnieje wtedy możliwość cesji umowy leasingowej na innego przedsiębiorcę, co może zaoszczędzić niepotrzebnego stresu i długów.

Jak więc wziąć samochód w leasing na firmę?

Pierwszy w kolejności jest oczywiście wybór samego auta i dostosowanie go do swoich potrzeb. Warto pamiętać jednak, że w tej formie finansowania jeśli dane auto się nie sprawdzi, to w kolejnym okresie leasingu można zdecydować się na inne, co nie byłoby takie łatwe przy innych formach finansowania samochodu.

Leasing samochodu na firmę to w kolejnym kroku wybór odpowiedniego okresu obowiązywania umowy, który może wynosić od około 2 do 5 lat.

Następnie określamy wysokość opłaty wstępnej, która może wynosić od 10 do 30% wartości auta. Kwota ta jest ściśle skorelowana z wysokością rat leasingowych – im jest ona większa, tym mniejsze zapłacimy raty. Wysokość rat jest ustalana również na podstawie innych czynników, m.in. okresu leasingowania.

Należy również pamiętać, że przy podpisywaniu umowy leasingowej zaangażowane są trzy podmioty: sam leasingobiorca, leasingodawca jak również zbywca przedmiotu leasingu. Leasingobiorca ma prawo do poznania praw jakie przysługują firmie leasingowej będącej w stosunku prawnym ze zbywcą, w tym do otrzymania odpisu umowy między tymi dwiema stronami. Z leasingodawcą ustala się następnie dogodne warunki ubezpieczenia auta.

Każda umowa leasingowa zawiera również szczegóły dotyczące serwisowania pojazdu, możliwości wypożyczenia auta zastępczego oraz innych dodatkowych usług.

Leasing vs. inne formy finansowania auta

Leasingobiorca unika w ramach leasingu na firmę wielu skomplikowanych procedur formalnych. Nie musi przejmować się rejestracją pojazdu, gdyż ona załatwiana jest przez leasingodawcę. W porównaniu do kredytu samochodowego opcja ta nie wiąże się z koniecznością wykupu auta i umożliwia jego eksploatowanie bez dużego wstępnego nakładu kapitału.

Leasing samochodu osobowego stanowi więc mniejsze obciążenie odpowiedzialnością finansową. Istotnym argumentem przemawiającym za leasingiem jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych przysługujących leasingobiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą. Możliwość odliczenia wkładu własnego i rat leasingowych od podstawy opodatkowania okazuje się być kluczowym argumentem w wyborze tego rodzaju finansowania auta dla wielu przedsiębiorców.

Leasing na wymiar

Leasing w Seat Plichta Gdańsk to dogodne rozwiązanie dzięki elastycznej formie finansowania i 5-letniej gwarancji. Oferujemy atrakcyjne warunki odkupu, pakiet serwisowy w dogodnych cenach oraz program Seat for Business dla flot powyżej 5 aut.

Zachęcamy do zapoznania się naszymi ofertami leasingu, które zapewniamy w ramach trzech pakietów: Moc Niskich Kosztów, Moc Niskich Rat oraz Full Service Leasing. Rozpocznij swoją podróż z Seatem już dziś.