Światła przeciwmgielne - kiedy je stosować?

19-12-2019 16:00

Sytuacje, w których na drodze nie widać nic poza ścianą mgły zdarzają się dość często. Szczególnie okres jesienno-zimowy, kiedy różnica temperatur jest znaczna, powoduje, że rano i wieczorem drogi zasnute są niebezpieczną mgłą.

Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których przy drodze znajduje się jezioro, rzeka lub łąki. Wspomniane tereny charakteryzują się dużą wilgotnością, z którą nie zawsze poradzą sobie światła mijania. W takich miejscach widoczność na drodze może zostać ograniczona do kilkudziesięciu, a czasami nawet kilku metrów. Co wówczas zrobić? Z pomocą mogą przyjść światła przeciwmgielne, które znacznie poprawią widoczność. Co o ich stosowaniu powinien wiedzieć każdy kierowca? Kiedy można je włączyć? Czy światła przeciwmgłowe przednie są obowiązkowe?

Ważne informacje, których nie można lekceważyć

Osoby, które wsiadają za kierownicę, muszą wiedzieć, kiedy włączamy światła przeciwmgielne, a kiedy tego nie robimy. Jak sama nazwa wskazuje, stosowanie wyżej wymienionego oświetlenia jest uzasadnione w przypadku, kiedy na drodze panuje utrudniająca widoczność mgła.

Zastanawiając się nad tym, których świateł użyć, kierowcy powinni mieć na uwadze, że przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe. Wielu kierowców montuje je własnym sumptem, ponieważ są niezwykle przydatne podczas niesprzyjającej pogody. Chcąc samodzielnie zamontować ten rodzaj reflektorów, należy mieć na uwadze, aby były rozmieszczone symetrycznie i na wysokości nie mniejszej niż 25 cm od jezdni. Decydując się na taki krok, kierowca powinien pamiętać o tym, że świateł przeciwmgielnych przednich musi zawsze używać ze światłami mijania.

Kiedy używamy świateł przeciwmgielnych, trzeba mieć na uwadze, że tylne są obowiązkowe i powinny być fabrycznie zamontowane. W zależności od modelu samochodu, mogą to być 2 światła, które umieszcza się symetrycznie po obu stronach pojazdu, może to być tylko jedno - wówczas należy go szukać po lewej stronie auta.

Co na temat używania świateł przeciwmgielnych mówi kodeks drogowy?

Osoby, które nie do końca wiedzą, kiedy i jak używać świateł przeciwmgielnych, powinny zapoznać się z kodeksem drogowym, który jasno określa wspomnianą wyżej kwestię.

Przepisy mówią (dokładnie art. 30 kodeksu drogowego), że kierujący pojazdem zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności podczas jazdy w momencie, kiedy występują złe warunki atmosferyczne spowodowane mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, ponadto kierujący pojazdem musi:

1) włączyć światła mijania oraz przeciwmgłowe przednie lub oba jednocześnie;

2) nie będąc w obszarze zabudowanym, podczas wyprzedzania lub omijania przeszkody sygnalizować manewr krótkotrwałymi sygnałami dźwiękowymi;

Jeżeli chodzi o tylne światło przeciwmgielne, kodeks drogowy mówi, że należy je włączyć, jeśli widoczność na drodze jest mniejsza niż 50 metrów. W momencie, kiedy się poprawi, takie światła należy wyłączyć, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu. Co więcej, intensywne czerwone światło przeciwmgielne czasami przyćmiewa światło hamowania i stopu, przez co kierowca jadący za uczestnikiem ruchu, który ma je włączone, może nie zauważyć hamowania i doprowadzić do kolizji.

Szukając odpowiedzi na pytanie, kiedy poza mgłą można stosować przednie światła przeciwmgłowe, warto zapoznać się z punktem 5, art. 51 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który jasno określa, że na drodze krętej, która została oznaczona specjalnymi znakami, kierowca może używać przednich świateł przeciwmgielnych od zmierzchu do świtu, nawet jeśli warunki na drodze nie są utrudnione.